W tej komrce znajduje si obiekt FLASH     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     


 

 

Bulimia.. co to jest? 

Bulimia polega na pojawiających się co jakiś czas napadach obżarstwa oraz następujących po nich epizodach wymiotowania, ćwiczeń fizycznych, stosowania leków przeczyszczających.

Na bulimię należy spojrzeć zdecydowanie szerzej. Niewłaściwy stosunek do jedzenia, tycia i odchudzania są tylko objawami, problemu który pochodzi od umysłu. Jedzenie i wszystkie kwestie z nim związane stają się niejako tematem zastępczym dla problemów emocjonalnych skrywanych głęboko wewnątrz.

Kryteria bulimii:

- przymus jedzenia, który jest trudny do powstrzymania,

- ciągłe rozmyślanie o jedzeniu, odchudzaniu,

- napadowe jedzenie, przejadanie się polegające na pochłanianiu olbrzymich ilości jedzenia w krótkich odstępach (co najmniej 2 razy tygodniowo w ciągu trzech miesięcy),

- w napadzie głodu jedzenie produktów w nietypowej postaci, nieprzyrządzonych  np. surowy makaron, mąka itp.

- przeciwdziałanie przybieraniu na wadze; za pomocą co najmniej jednej z metod:

prowokowanie wymiotów, nadużywanie środków przeczyszczających, okresowe głodówki, przyjmowanie leków tłumiących łaknienie, preparatów tarczycy lub środków moczopędnych (osoba chora na cukrzycę może zaniechać przyjmowania insuliny),

- chorobliwa obawa przed otyłością, wyznaczanie sobie zakładanej masy ciała dużo poniżej normy zdrowotnej.

Zwykle problemy z bulimią rozpoczynają się od próby odchudzania u dziewczyny nie akceptującej swojego wyglądu, nawet jeżeli jej masa ciała jest zupełnie prawidłowa. Rozpoczynają się coraz to bardziej wymyśle diety, ma miejsce ograniczanie ilości przyjmowanych pokarmów. Tych diet nie udaje się utrzymać, pojawiają się epizody objadania się – ilości pokarmów wtedy zjedzone mogą być przerażające. Osobie zdrowej niekiedy trudno zrozumieć, że normalnie wyglądająca dziewczyna może w siebie wmusić ilość jedzenia wystarczającą na kilka dni. Po objedzeniu się pojawiają się wyrzuty sumienia, złe samopoczucie, dziewczyna czuje się zmuszona coś zrobić ze zjedzonym pokarmem. Wtedy podejmowane są rozmaite działania zapobiegające tyciu - najczęściej prowokowanie wymiotów, ale również stosowanie środków przeczyszczających, bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne, niekiedy leki moczopędne, hormony tarczycy, głodówki. Zachowania te pozwalają odczuć ulgę, jednak budzą również niechęć do własnej osoby. Przychodzi rozdrażnienie, smutek i negatywny stosunek do własnej osoby.

Powstaje błędne koło – odchudzanie się, objadanie, kompensacja (np. wymioty). Nie jest ono obojętne, ani dla ciała, ani dla psychiki. Trzeba też wspomnieć o bardzo wymiernych konsekwencjach – bulimia często bardzo dużo kosztuje. Powtarzane kilkakrotnie w ciągu objadanie się słodyczami, kupowanie leków zmniejszających łaknienie, potrafi zrujnować budżet. Niekiedy uciekają się do kradzieży sklepowych, żeby zdobyć słodycze lub leki.

Jeśli rozpoznałaś u siebie zachowania opisane powyżej, napisz do nas. Jeśli masz pytania odnośnie bulimii lub innych kłopotów związanych z jedzeniem to pisz do nas lub szukaj pomocy u specjalisty.

 

 
 Użytkownik

 Hasło


 Zarejestruj się

                Data19/3/2018

 W tej komrce znajduje si obiekt FLASH