W tej komrce znajduje si obiekt FLASH     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
     


 

 

Cyberbullying

 

Czym, jest e-przemoc?

 

Plaga internetowej przemocy ..Według Wikipedii cyberbullying - przetłumaczony tam jako cyberprzemoc - to prześladowanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi elektronicznych - emaila, witryn, czatów i forów dyskusyjnych w Internecie. To także dręczenie przez komunikatory (jak np. Gadu-Gadu) czy złośliwymi SMS-ami. Badania w Polsce przeprowadzone w styczniu 2007r. (Gemius dla fundacji Dzieci Niczyje) wśród młodych Polaków (12-17 lat)pokazują, że co drugi z badanych (52 proc.) miał do czynienia z jakimś rodzajem werbalnej przemocy w Internecie lub poprzez komórkę. Najczęściej młodzież skarżyła się na wulgarne wyzwiska (47 proc. respondentów). Co piąty badany (21 proc.) był w Internecie ośmieszany, poniżany lub upokarzany. Zdarzały się nawet straszenie i szantaż, którego doświadczyło 16 proc. Aż 57 proc. badanych skarżyło się także na zdjęcia i filmy robione im wbrew ich woli.

 

Czy cyberprzemoc jest groźna? To zależy głównie od psychicznej odporności ofiary. Jedna trzecia badanej młodzieży deklaruje, że naruszanie ich godności w sieci nie robiło na nich wrażenia. Ale prawie 60 proc. respondentów przyznaje, że ataki wywołują u nich zdenerwowanie, przykrość (42 proc.), strach (18 proc.) lub wstyd (13 proc.). "Najbardziej niebezpieczny jest ten rodzaj przemocy werbalno-psychicznej, który uderza w społeczny wizerunek danej osoby" - piszą analitycy Gemiusa.

W obliczu zjawiska e-przemocy można śmiało podkreślać, że nie ma innego sposobu je zwalczania a nie jeżeli zoorganizowania odpowiednich oddziaływań edulacyjno-profilaktycznych mających na celu uświadamiania młodzieży o mechanizmach dysfunkcjonalności i jej skutkach a także zaproponowania pomocy przy radzeniu sobie z tym problemem zarówno młodziom, jak i nauczycielom i rodzicom.

 

   Jeżli jesteś ofiarę lub sprawcą e-przemocy i potrzebujesz pomocy to napisz do nas!!

    Nic nie ryzykujesz!! Nasze doradcy są w stanie Ci pomóc w radzeniu sobie z tym problemem!!

 

 
 Użytkownik

 Hasło


 Zarejestruj się

                Data19/3/2018

 W tej komrce znajduje si obiekt FLASH