Kategorie
Zdrowie

Błonnik witalny czy dieta oczyszczająca? Który sposób na detoks organizmu?

Regularne oczyszczanie organizmu z toksyn zalecane jest nie tylko przez dietyków, ale także lekarzy. Istnieje kilka skutecznych rozwiązań, które pozwalają przeprowadzić skuteczną detoksację.

Zdecydowanie najpowszechniej wykorzystywaną metodą oczyszczania organizmu jest stosowanie diety oczyszczająca. To jadłospis, który zwykle polega na znaczącym ograniczeniu przyjmowania ciężkostrawnych pokarmów. Nierzadko, tego typu diety są tzw. głodówkami. Obniżony (ujemny) bilans wartości odżywczych doprowadza również do usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej w organizmie.

Czy dieta oczyszczająca to dobry pomysł na „detoks”?

To rozwiązanie, mimo, że ma wielu zwolenników, nie jest najlepszym pomysłem. Wszystko za sprawą tego, iż stosowanie jakichkolwiek diet głodówkowych wiąże się ze znaczącym osłabieniem organizmu. To może powodować poważne komplikacje zdrowotne. Co więcej, dieta oczyszczająca może skutkować spowolnieniem procesu przemiany materii. Tym samym, zamiast efektu odchudzającego, możemy zafundować swojemu organizmowi tzw. efekt jojo.

Skuteczność diety oczyszczającej też bywa wątpliwa. 1-2 tygodniowy „detoks” nie jest bowiem w stanie wyprowadzić wszystkich toksyn z organizmu.

Błonnik witalny wygodną alternatywą?

Na przeciwległym biegunie pod względem bezpieczeństwa znajduje się detoksacja organizmu przy wykorzystaniu suplementów diety, a konkretniej błonnika witalnego. To metoda, która od kilku lat staje się skuteczną receptą na oczyszczanie organizmu. Coraz częściej polecana jest również przez lekarzy i dietetyków.

Błonnik witalny to nic innego jak zmikronizowane nasiona babki płesznik i babki jajowatej, czyli doskonałego źródła błonnika. Jak wiadomo, błonnik to substancja nie podlegająca trawieniu przez enzymy trawienne. Jej spożycie zalecane jest przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia).

Źródeł błonnika pokarmowego jest mnóstwo. Nie mniej jednak, w dzisiejszych czasach – coraz trudniej o zdrowe, racjonalne odżywianie. W takich przypadkach, najlepszym rozwiązaniem jest suplementacja preparatów z błonnikiem.

Błonnik witalny i jego właściwości

Błonnik witalny to suplement diety, którego lista właściwości jest bardzo długa. To nie tylko suplement zapewniający prawidłową detoksację organizmu (na bieżąco), ale także środek na:

  • poprawę samopoczucia i koncentracji
  • obniżenie ciśnienia krwi
  • obniżenie poziomu złego cholesterolu we krwi
  • obniżenie ryzyka wystąpienia chorób nowotworowych układu trawiennego
  • likwidację zaparć

Ponadto, za sprawą błonnika witalnego możemy przyśpieszyć perstaltykę jelit oraz wyregulować rytm wypróżnień. W dodatku, jest to skuteczny środek na nadwagę oraz cukrzycę.

Błonnik witalny kompleksowo wspiera układ trawienny i wydalniczy. Jego suplementacja zalecana jest zarówno profilaktycznie, jak i w celach leczniczych. Preparaty tego typu dostępne są powszechnie w sklepach ze zdrową żywnością oraz w Internecie. Cena za suplement diety (opakowanie na jeden miesiąc) oscyluje w granicach 50-150 złotych.

Którą metodę wybrać? Wady i zalety rozwiązań

Diety oczyszczające – wady i zalety

Diety oczyszczające cieszą się dosyć sporą popularnością. Detoks Beyonce, dieta owocowo-warzywna, czy dieta sokowa to rozwiązania mające tysiące zwolenników na całym świecie. W zasadzie – nie może to dziwić, wszakże – są one niebywale skuteczne. Niemal każda dieta oczyszczająca opierająca się na schematach głodówkowych jest efektywna.

Niestety, te rozwiązanie nie jest pozbawione wad. Diety o takim charakterze niosą za sobą zagrożenie znacznego osłabienia organizmu. Wszak, obniżony bilans kaloryczny świadczy o braku pełnowartościowości w diecie, czego konsekwencją mogą być problemy z koncentracją, nadmierne zmęczenie, problemy ze snem itp..

Suplementy diety (błonnik witalny) – wady i zalety

Niewątpliwie największą zaletą suplementacji jest jej wygoda. Stosujesz jeden-dwa razy na dobę i cieszysz się organizmem pozbawionym toksyn? Czy to w ogóle możliwe?

Oczywiście, suplementy diety z reguły nie ustępują efektywnością dietom. Działają równie silnie, a przy tym są w pełni bezpieczne. Mało tego, wykazują działania dobroczynne – usprawniają pracę całego układu trawiennego, zapobiegają chorobom układu krążenia.

Biorąc pod uwagę korzyści każdego z rozwiązań, nie trudno zauważyć, że zdecydowanie lepiej korzystać z bezpiecznych suplementów diety. Głodówki to nienajlepszy pomysł nie tylko ze względu na osłabienie organizmu. Mogą również powodować tzw. efekt jojo.

Podsumowanie

Każdego dnia do naszego organizmu dostaje się mnóstwo szkodliwych związków. Tzw. toksyny są dosłownie wszędzie – w powietrzu, wodzie, jedzeniu oraz glebie. Nie ma praktycznie możliwości by całkowicie ich uniknąć.

Jedyną rozsądną możliwością na walkę z toksynami jest regularna detoksacja organizmu. Istnieje kilka metod pozwalających na skuteczne oczyszczanie. W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić dwie, cieszące się największą popularnością, a mianowicie: suplementację błonnikiem witalnym oraz specjalne diety oczyszczające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *