Kategorie
Zdrowie

Herbata z czystka – jak pić i parzyć?

Czystek to niezwykle popularna roślina, która wykorzystywana jest w leczeniu i profilaktyce wielu chorób i dolegliwości. Ten wszechstronny suplement diety, nie może być co prawda określany mianem leku, ale potrafi uporać się z naprawdę wieloma przypadłościami.

Czystek to jedno z nielicznych ziół, które zalecane jest przez lekarzy. Jak wiadomo, medycy rzadko kiedy sugerują posiłkowanie leczenia medycyną niekonwencjonalną. To powinno stanowić najlepszą rekomendację tego suplementu.

Czystek może być wykorzystywany w celu:

 • zahamowania uwalniania histaminy (działanie antyalergiczne)
 • aktywizowania układu immunologicznego
 • ochrony naczyń krwionośnych przed powstawaniem zatorów i zakrzepów
 • odmłodzenia organizmu (neutralizują wolne rodniki)
 • eliminacji stanu zapalnego
 • usunięcia zmian grzybiczych
 • wspomagania leczenia boreliozy i innych chorób odkleszczowych
 • leczenia cukrzycy
 • redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej

Jak widać, lista właściwości tej rośliny jest bardzo długa. Wszak, nie bez powodu czystek określany jest kompletnym suplementem diet. Jego stosowanie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie oraz kondycję organizmu – zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Udowodniono również, że ekstrakt z czystka pozytywnie wpływa na urodę.

Herbata z czystka – przeciwwskazania do stosowania

Herbata z czystka to suplement diety dla każdego, absolutnie każdego. Podawać ją można zarówno dzieciom (nawet tym w wieku kilku miesięcy!), matkom karmiącym i kobietom w ciąży. Wszak, badania nie wykazały, aby czystek powodował jakiekolwiek skutki uboczne. To środek w pełni bezpieczny, którego stosowanie niesie za sobą tylko i wyłącznie pozytywne efekty.

Herbata z czystka – jak parzyć?

Parzenie herbaty z czystka jest banalnie proste i w praktyce nie różni się niczym od przygotowania tradycyjnej herbaty. Wystarczy bowiem, zalać czystek gorącym wrzątkiem i odczekać około 8-10 minut. Na jeden kubek (200 ml) wystarczy około 1 mała łyżeczka suszu ziołowego.

Tak przygotowaną herbatę można dowolnie przyprawić – miodem, sokiem z cytryny lub imbirem. Należy mieć jednak na uwadze, że przyprawianie herbaty powinno następować po ostudzeniu – dzięki temu dodatkowe produkty na wzmocnienie nie wytracą swoich naturalnych właściwości.

Herbata z czystka – jak pić?

Aby nasz organizm faktycznie skorzystał z niezwykłych właściwości czystka, musimy zadbać przede wszystkim o to, by kuracja miała charakter regularny. Czystek należy przyjmować codziennie. Stosowanie „od czasu do czasu” będzie najzwyczajniej w świecie – mało efektywne. Zaleca się pić preparat 2-3 razy na dobę (po 200 mililitrów).

Warto przy tym zauważyć, że czystek można stosować także w innych formach, a konkretniej:

 • Płukanki z czystka – służą do wypłukiwania jamy ustnej i/lub skaleczeń i ran. Pozwalają wyeliminować brzydki zapach z jamy ustnej, wybielić zęby oraz przyśpieszyć gojenie.
 • Inhalacje – stosuje się je w okresie wzmożonej zachorowalności (okres jesienno-zimowy). Gorący preparat należy przykryć gazą i wdychać parę nosem i wydychać ustami.

Efekty stosowania herbaty z czystka zauważalne są już po tygodniu. Jednakże, kompletny, wpływ na organizm można osiągnąć po około 4-8 tygodniach codziennego picia naparu.

Herbata z czystka – jak smakuje?
Smak naparu z czystka zależny jest od pochodzenia ziela. Zdecydowanie najsmaczniejsze jest czystek z Turcji (pozbawiony gorzkawych łodyg), dlatego też przed wyborem konkretnego suszu warto zapoznać się z etykietą. W sklepach dostępny jest również czystek w postaci herbatek ekspresowych.

Smak czystka z całą pewnością nie należy do najatrakcyjniejszych. Nie mniej jednak, celem suplementacji nie jest zaspokojenie potrzeb smakowych, a poprawa kondycji organizmu.

Dla osób wybrednych, polecamy skorzystać z ekstraktu z czystka w tabletkach – Cistus Plus. Środek ten dodatkowo wzbogacony jest innymi składnikami, które pozytywnie wpływają na zdrowie, między innymi: witaminą C, witaminą D3, nasionami granatu, gorzką pomarańczą, cynkiem oraz rutyną.

Herbata z czystka – czy warto?
Stosowanie herbaty z czystka niesie za sobą tak wiele korzyści zdrowotnych, że co do tego czy warto – nie ma żadnych wątpliwości. Zalecamy wykorzystywać czystek nie tylko w celu leczenia/eliminacji dolegliwości, ale także w formie profilaktyki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *