Kategorie
Życie

Jak pokonać swoją nieśmiałość?

Niestety sprawia ona, że osoby cierpiące z jej powodu mają problemy osiągnięciem wyznaczonych celów, a także przyczynia się do trudności w nawiązywaniu kontaktu z innymi osobami. Nieśmiałość sprawia, że człowiek nie jest w stanie powiedzieć tego co naprawdę myśli, czy wyrazić swojego zdania. To problem, który może zniszczyć życie, jednak da się z tym walczyć. Nie można ignorować nieśmiałości, ponieważ doprowadzić ona może do załamania psychicznego i depresji. Czym prędzej należy rozpocząć działania, które pomagają ją zwalczyć raz na zawsze.

Zrób własną diagnozę

Nie zawsze jest tak, że nieśmiałość paraliżuje całe nasze życie. Może być tak, że kobieta czuje się nieśmiała przy mężczyznach, a nawiązywanie kontaktów z kobietami przychodzi jej z łatwością i nie ma problemu z przemówieniami publicznymi. Jeśli czujesz, że jesteś nieśmiały określ dokładnie, kiedy ten problem rozszerza się najbardziej. Może czujesz nieśmiałość przy osobach starszych od siebie, a może twoim problemy jest przemawianie przy większym gronie osób. Nie mów, że jesteś nieśmiały we wszystkim, ponieważ twój problem naprawdę może się rozszerzyć i przenieść się również na inne obszary twojego życia. Określ kiedy jesteś najbardziej nieśmiały i spróbuj zmierzyć się z własnymi lękami.

Stań się aktorką

Nie w dosłownym znaczeniu tego słowa, ale określ w głowie postać, którą chciałabyś być. Jeśli chcesz być pewną siebie kobietą z sukcesem, to graj ją w życiu codziennym i staraj się zachowywać tak, jak ona by się zachowywała twoim zdaniem. Dzięki temu łatwiej ci będzie przełamać się między innymi ludźmi i po pewnym czasie z łatwością przyjdzie ci zachowywanie się, jak na pewną siebie kobietę przystało. Na początku możesz trenować na lustrze. Potem przenieś się na swoich najbliższych, jeśli nie będą rozumieli twojego zachowania, wszystko im wyjaśnij. Na pewno będą cię wspierać i ci pomogą.

Nie zwracaj na siebie uwagi

Osoby, które są nieśmiałe często mają wrażenie, że są w centrum uwagi, wszyscy na nie patrzą i oceniają. To nieprawda, nie jesteś pępkiem świata i tak naprawdę nie wiele osób zwraca na ciebie uwagę. A jeśli jakaś kobieta patrzy na ciebie, to się nie stresuj i nie zaczynaj panikować, że cię ocenia. Pamiętaj, że ludzie najczęściej zwracają uwagę tylko na osoby atrakcyjne i interesujące. Tak samo robisz ty, twojej uwagi nie przykuwa ktoś, kto twoim zdaniem nie jest interesujący. Jednak zwracasz uwagę na tych, którzy ci się podobają.

Odwracaj uwagę

Jeśli podczas rozmowy z innymi boisz się, że ktoś zwraca na siebie za dużo uwagi, lub podczas wypowiadania się stresujesz się, bo wszyscy na ciebie patrzą, to staraj się robić coś do odwróci od ciebie uwagę. Na przykład podczas mówienia baw się serwetką i patrz się na nią, inni również zaczną zwracać większą uwagę na to co trzymasz w ręku i co robisz niż na ciebie. Jeśli jednak nie lubisz się udzielać, to podczas rozmów ze znajomymi staraj się udzielać, ale w drodze rozsądku i do momentu nietracenia uczucia komfortu. Jeśli tylko czujesz się nieswojo, wycofaj się na chwilę, by się nie stresować.

Zawsze o siebie dbaj

Nie ma nic bardziej stresującego niż rozmowa z kimś, kiedy ty czujesz się na nią nieprzygotowana. Niestety jeśli nie dbasz o siebie i nie przykładasz większej uwagi do tego, jak wyglądasz, to bardzo często podczas rozmowy z innymi możesz czuć się niepewnie i nieśmiało. Pamiętaj więc, by zawsze dbać o siebie, jak bardzo jest to możliwe. Staraj się zawsze wyglądać ładnie i zadbanie. Dzięki temu nawet z zaskoczenia możesz czuć się pewnie, a przypadkowe spotkanie ze znajomymi na mieście nie będzie dla siebie tak bardzo stresujące.

Nie stresuj się

Jeśli czujesz się nieśmiała, to zapewne w sytuacjach kryzysowych tętno zaczyna ci przyśpieszać, a świat zaczyna wirować. To reakcja organizmu na stres, a to nie ma dobrego wpływu na twoje zachowanie. Przez stres w organizmie zwiększa się poziom kortyzolu, który sprawia, że mięśnie drżą, ciśnienie znacząco idzie w górę, a ty zaczynasz się pocić i drży ci głos. Dojść może nawet do zaburzenia jasności myślenia, a przez to wpadniesz w jeszcze większą panikę. Jeśli nie zaczniesz walczyć ze stresem, to każda sytuacja kryzysowa będzie kończyć się w ten sam sposób. Atakiem paniki i nieśmiałością. Staraj się ograniczyć stres i bierz spokojne i głębokie oddechy, kiedy zaczynasz się stresować.

Zawsze staraj się myśleć pozytywnie

Czytanie o tym na pewno jest łatwiejsze niż zastosowanie się do tej porady. Niestety człowiek z natury ma myśli czarne i przygnębiające. W naszych głowach najczęściej pojawiają się czarne scenariusze, przez co nieśmiałość i niepewność atakują nas ze zdwojoną siłą. Trzeba jednak z tym walczyć i z całych sił starać się zawsze myśleć pozytywnie. Dzięki temu będziemy czuli się pewniejsi siebie, a to sprawi, że uczucie nieśmiałości zacznie się zmniejszać, aż całkowicie zniknie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *