Kategorie
Sylwetka

Jak przytyć z szybką przemianą materii? Najlepsze sposoby na masę.

Jedną z najczęściej wskazywanych przyczyn niedowagi stanowi zbyt szybka przemiana materii. Jest to problem poważny, ale możliwy do wyleczenia naturalnymi sposobami. Wszak, wystarczy po prostu zmienić nawyki żywieniowe i dostarczać odpowiednio zbilansowane posiłki.

Szybka przemiana materii – co jeść żeby przytyć?

Pełnowartościowa i zbilansowana dieta to priorytet przy budowaniu masy. W przypadku osób, które borykają się z szybką przemianą materii należy przykładać szczególną uwagę do bilansu wartości odżywczych, który powinien być ilorazem wagi ciała (w kilogramach) i 5,5 dla węglowodanów/2 dla białka/0,5 dla tłuszczy. Wynik działania to suma danej wartości odżywczej w gramach.

Istotna jest również liczba posiłków w diecie, która powinna wynosić 5-7. Jest to niezwykle istotne. Organizm bowiem otrzymywać będzie wszelkie materiały (budulcowe, energetyczne, zapasowe) na bieżąco.

Należy pamiętać, by pokarm był najwyższej jakości, tj: węglowodany złożone (pełnoziarniste produkty, grube kasze oraz brązowy ryż), pełnowartościowe białko (drób, ryby oraz nabiał) oraz tłuszcze w zdrowej postaci (oliwa z oliwek).

Szybka przemiana materii – ratunkiem trening?

U osób z szybką przemianą materii zaleca się realizację treningu na masę, co pozwala rozbudować mięśnie i do maksimum wykorzystywać materiał budulcowy (białko), który dostarczamy w diecie.

Trening pozwoli nam również budować masę wysokiej jakości. Oznacza to, że ilość tkanki tłuszczowej nie wzrośnie diametralnie, jak to mogłoby mieć miejsce w przypadku braku realizacji jakichkolwiek ćwiczeń.

Jak powinien wyglądać trening na masę? Przede wszystkim należy oprzeć go na ćwiczeniach wymagających siły i zaangażowania mięśni. Najlepiej realizować go na siłowni, gdyż znajdziemy tam niezbędny sprzęt do ćwiczeń każdej partii mięśniowej. Alternatywnie – można wykonywać ćwiczenia w domu, ale do tego niezbędny będzie podstawowy sprzęt treningowy, taki jak: hantle, drążek oraz ekspander.

Prawidłowa suplementacja na masę: kreatyna, kreatyna i jeszcze raz kreatyna

Kreatyna uważana jest za jeden z najsilniej działających suplementów diet dostępnych na rynku. To środek, który wykorzystywany jest przez wszystkich: amatorów, pół-profesjonalistów i profesjonalistów. Zwykle swoje zastosowanie znajduje w kulturystyce i innych sportach siłowych. Nierzadko jednak sięgają po niego także przedstawiciele innych dyscyplin – gier zespołowych czy lekkoatletyki.

Kreatyna – naturalny preparat?

Tytuł tego akapitu może wydawać się abstrakcyjny. Nie mniej jednak, kreatyna to substancja, która naturalnie występuje w organizmie każdego człowieka, a konkretniej – w mięśniach szkieletowych. Przeciętny Kowalski ma w swoim organizmie od 90 do nawet 140g kreatyny (w zależności od diety i prowadzonego stylu życia). Między innymi dlatego kreatyna nigdy nie znajdzie się na liście środków dopingujących.

Oczywiście trudno nazywać kreatynę w proszku „naturalną”. Nie mniej jednak z całą pewnością jest to środek bezpieczny, który przy poprawnym stosowaniu nie powoduje żadnych skutków ubocznych.

Kreatyna – właściwości

Kreatyna słynie z tego, iż oddziałuje na kilka funkcji naszego organizmu. Do najważniejszych właściwości tej substancji zaliczamy:

  • wspomaganie budowania masy mięśniowej
  • poprawę wydolności organizmu
  • przyśpieszenie regeneracji powysiłkowej
  • zwiększenie siły mięśni
  • zwiększenie wytrzymałości organizmu

Właściwości kreatyny zależne są od formy (jabłczan, monohydrat itd.) oraz konkretnego producenta. Obecnie na rynku dostępnych jest ponad sto różnych preparatów kreatynowych.

Kreatyna – kiedy brać? Jak stosować?

Preparaty kreatynowe to specyfiki, które zaleca się stosować w cyklach 4-5 tygodniowych. Przerwy pomiędzy cyklami powinny wynosić minimum 2-3 tygodnie. Czas brania kreatyny zależny jest od wyznaczonych założeń.

Kreatynę należy brać 2-3 razy dziennie. W dni nietreningowe: rano, w okolicach godziny treningowej. W dni nietreningowe: rano, przed i po treningu.

Porcję kreatyny wyznaczamy na podstawie własnej wagi. Na każdy 10 kilogramów masy ciała należy dostarczyć 1g kreatyny dziennie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *