Kategorie
Życie

Karate jako sztuka walki kształtująca psychikę

Karate to sztuka walki wywodząca się z Japonii, a konkretniej Okinawy. To niezwykle popularna sztuka walki – nie tylko w Azji, ale i na całym świecie. Szacuje się, że na ten moment Karate obejmuje około 100 stylów walki.

System stopni uczniowskich

Karate to sztuka walki, której poziom określany jest na bazie systemu stopni uczniowskich. Uczniowie zdobywają pasy w różnych kolorach, które określają ich stopień znajomości tejże sztuki walki.

Każdy styl karate ma wyodrębniony ranking pasów. Ten najbardziej znany wygląda następująco:

  • Poziom I – pas o kolorze białym
  • Poziom II – pas o kolorze żółtym
  • Poziom III – pas o kolorze pomarańczowym
  • Poziom IV – pas o kolorze zielonym
  • Poziom V – pas o kolorze niebieskim
  • Poziom VI – pas o kolorze brązowym
  • Poziom VII – pas o kolorze czarnym

Powyższe zestawienie stanowi tylko przykład. Hierarchia kolorów w każdym ze stylów jest taka sama.

Karate – od sztuki walki do sztuki samodoskonalenia się

Dzisiejsze karate w żadnym stopniu nie przypomina stylu okinawskiego. Obecnie, ta sztuka traktowana jest jako forma samodoskonalenia psychofizycznego. W walkach – czy to na ulicy czy w ringu – trudno o jej zastosowanie. Wszak, inne sztuki walki są po prostu o wiele bardziej skuteczne.

Mimo tego, karate nadal jest niezwykle popularną formą treningową. Dlaczego? Według wielu, pozwala zrozumieć to jak ze sobą kooperuje mózg oraz ciało. Dla wielu jest to forma medytacji, zagłębiania się w głąb samego siebie.

Wbrew pozorom, można to wykorzystać także w walce – pozwala lepiej się skoncentrować, „czytać” ruchy przeciwnika i wyciszyć się. Co więcej, jest doskonałym sposobem na odbudowę pewności siebie.

Karate – dlaczego warto mieć taką pasję?

Rozwój umiejętności i sklasyfikowany system rang uczniowskich (kolory zdobywanych pasów) to rozwiązanie, które motywuje do dalszego treningu. To metoda o niskiej urazowości, której celem jest zrozumienie możliwości własnego ciała i podejmowanie odpowiednich decyzji.

Karate znajduje zastosowanie w samoobronie, dodaje pewności siebie oraz poprawia motorykę i możliwości naszego organizmu. Jest sztuką, która bazuje na technice, a nie sile czy wytrzymałości.

Karate – świetne rozwiązanie dla dzieci

Karate to sztuka walki, którą warto promować wśród najmłodszych. To niesamowicie rozwijające hobby, które w okresie szkoły podstawowej może mieć zbawienny wpływ na charakter naszego dziecka.

Dziecko uczy się nie tylko własnego ciała, ale także szacunku. Poznaje hierarchię, uczy się dyscypliny. Przy czym – traktuje to jako świetną zabawę.

Warto przy tym zauważyć, że Karate to sztuka walki, która pozwala na ogromny rozwój sportowy. Wszak, stanowi dyscyplinę olimpijską. Z tego też względu, można ją traktować nie tylko jako sposób na rozrywkę, ale także karierę.

Ta forma samodoskonalenia polecana jest również osobom starszym. Nie wymaga ogromnej sprawności motorycznej, choć bazuje na dynamicznych ruchach. Nie mniej jednak, doświadczony Sensei potrafi dostosować formy treningowe do nawet najmniej elastycznego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *