Kategorie
Życie

Mężczyzna ma problem – jak sobie z nim poradzić

Problemy życiowe nie chętnie ujawniane są innym osobom, nawet naszym najbliższym. I chociaż kobiety są w tej kwestii bardziej otwarte i skłonne do podzielenia się z innymi swoimi problemami, to mężczyźni często zamykają się w sobie i nie są w stanie porozmawiać z kimś innym o swoich niepowodzeniach i życiu osobistym. Duszenie w sobie takich spraw nie jest dobre dla zdrowia i sprawia, że stajemy się osobami nerwowymi, z niską samooceną, wyobcowanymi i nieobecnymi. Jak więc poradzić sobie z problemem?

Nie zamęczaj się

Problemy są naszym życiem codziennym. Niestety żyjemy w czasach, kiedy codziennie na drodze naszego życia pojawia się jakaś trudność, z którą należy walczyć. To, że każdego dnia jesteśmy zmuszeniu do walki o swoje nie powinno nas przygnębiać, ponieważ to spotyka każdego, więc my nie jesteśmy wyjątkiem. Liczy się jednak to, jak traktujemy trudności, które się przed nami pojawiają. Jeśli naszym zdaniem są to problemy i powodują u nas przygnębienie, złość i smutek, to zaczniemy mieć trudności z nich rozwiązaniem. Jeśli jednak takie problemy będą dla nas pretekstem do nauczenia się czegoś nowego, a nawet zmiany naszego życia na lepsze, to z łatwością sobie z nimi poradzimy.

Powiedź komuś innemu

To wydaje się niemożliwe – duma nie pozwala się przyznać do tego, że w twoim życiu pojawił się problem. Jednak razem z kimś bliskim lub znajomym łatwiej ci będzie spojrzeć na swoje trudności z innej perspektywy, a ktoś inny również to zrobi i może razem znajdziecie rozwiązanie. Wielu mężczyzn ma problem z mówieniem o swoich problemach – szczególnie swoim kobietom- jeśli ty również nie chcesz na razie jej w to wciągać możesz poprosić o rozmowę z przyjacielem, któremu ufasz i dobrze znasz. Nie będziesz się wtedy czuł tak silnie osamotniony ze swoim problemem, a dodatkowo jeśli komuś się zwierzysz poczujesz ulgę, ponieważ nie będziesz już z tym sam. To uczucie zdecydowanie podnosi na duchu.

Spisz sobie wszystko na kartce

To wydawać się może banalnym pomysłem, ale to krok to rozpoczęcia rozwiązywania problemów. Mając wszystko w głowie, tworzysz mętlik, nie jesteś w stanie trzeźwo myśleć i wszystko wydaje ci się trudniejsze niż w rzeczywistości jest. Jeśli spiszesz, w czym problem, będziesz mógł na to spojrzeć w nieco inny sposób i będziesz w stanie wszystko uporządkować. Jeśli jesteś w stanie i masz jakieś pomysły, które pomogą ci rozwiązać twój problem, to również je zapisz i zacznij je realizować. Nie poddawaj się jednak jeśli na początku ci się nie powiedzie. Poradzenie sobie z niektórymi problemami może nam zająć kilka tygodni, a nawet miesięcy.

Nie martw się na zapas

Kiedy w życiu pojawia się trudność, to w głowie człowieka od razu pojawiają się czarne myśli i scenariusze, które prowadzą do jeszcze gorszych problemów. Jeśli zaczniemy się na tym zastanawiać, to tylko pogorszymy swoje samopoczucie i sprawimy, że poczujemy, że znajdujemy się w jeszcze gorszym punkcie bez wyjścia. Nie ma się co przejmować na zapas. Mówi się, że kłopoty chodzą parami, a nawet i stadami, ale to nie oznacza, że u nas też tak będzie. Jeśli jednak będziemy mieli w głowie czarne myśli, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że niestety, ale na naszej drodze pojawiać się zaczną kolejne problemy, a ich nagromadzenie spowoduje, że nie będziemy ich w stanie rozwiązać. Dla własnego dobra i zdrowia psychicznego lepiej nie tworzyć w głowie czarnych scenariuszy, ponieważ nie mają one dobrego wpływu na nasze samopoczucie, a dodatkowo nie prowadzą do poprawienia się naszej sytuacji. Takie myśli nie dadzą nam przecież pomysłu na rozwiązanie. Lepiej więc nie tracić czasu i nie zaprzątać sobie nimi głowy.

Daj sobie więcej czasu

Problemy nie znikają same, ale nie rozwiązują się również z dnia na dzień. Co prawda może się tak zdarzyć, że trudność, która cię spotkała poprzedniego dnia, nie jest już aktualna dnia następnego. Jednak niektóre problemy trwają przy nas przez dłuższy czas i nie wiemy, jak sobie z nimi poradzić. Nie zadręczaj się całymi dniami co zrobić, by zakończyć problem. Daj sobie nieco więcej czasu, zrób sobie przerwę od myślenia na ten temat i wróć do niego za tydzień lub dwa. Zobaczysz, że po takiej przerwie od razu lepiej się poczujesz, a z nowym lepszym nastawieniem łatwiej będzie ci znaleźć rozwiązanie.

Pamiętaj, że to nie koniec świata

Wydaje się nam, że kiedy na naszej drodze pojawia się problem, to jest już koniec. Nic nie jesteśmy w stanie zrobić i już jest po nas. Przez takie myśli stajemy się przygnębieni i smutni. Nie mamy siły na pracę, na walkę, na nic. Problem nie jest końcem świata i trzeba o tym pamiętać. Prędzej, czy później z nim wygramy i ta trudność zniknie, ale na jej miejsce bardzo szybko pojawić się może kolejna, jednak to również nie będzie koniec świata. Nasze życie składa się z problemów, a my jesteśmy stworzeni do tego, by je rozwiązywać. Tak więc bez względu na to, co się stało, nie poddawaj się, ponieważ dasz radę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *