Powiedzenie „człowiek uczy się przez całe życie” ma w sobie mnóstwo prawdy. Wszak, nie trzeba chodzić do szkoły by podejmować naukę. Uczymy się na kursach, w pracy i w życiu codziennym. Wszystko co dla nas nowe – wymaga mniejszej lub większej nauki.
Niestety, nauka bardzo często kojarzy się nam ze zmęczeniem i stresem. Uwarunkowane jest to przez fakt, że w przeszłości była dla nas przymusem. Musieliśmy się uczyć, by zdobyć wiedzę niezbędną do promocji do kolejnej klasy. Tym samym, nasza motywacja do nauki miała charakter lękowy.
Motywacja lękowa, a nauka
Motywacja lękowa czyli zdolność do podejmowania działania wynikająca ze strachu. Jest najgorszym możliwym rodzajem motywacji, gdyż bardzo szybko można ją wygasić. Powoduje stres i zmęczenie.
Dlatego też, jeśli chcemy się uczyć i nie odczuwać negatywnych czynników, musimy bezwzględnie zadbać o to, by zdolność do działania nie była uwarunkowana przez jakiekolwiek restrykcje i wymagania. Motywacja musi przychodzić z zewnątrz (np. nagrody) lub wewnątrz (naturalna chęć do posiadania większej wiedzy).
W przypadku takiej motywacji, warto korzystać z naturalnych suplementów ograniczających stres i poprawiających nastrój. Doskonałym przykładem takiego produktu jest Restilen (https://restilen.pl).
Jak uczyć się bez stresu i zmęczenia?
Temat nauki wraca do nas przez całe życie. Czy to na studiach, czy w pracy – nie ma żadnej różnicy. Często odczuwamy jej trudy – pojawia się zmęczenie, senność i stres. Co zrobić, aby nie było to tak trudne wyzwanie.
- Zdrowy styl życia.
Absolutnie kluczowym elementem pozwalającym na realizacje efektywnej nauki jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Musisz bezwzględnie zadbać o to aby: zdrowo się odżywiać, codziennie uprawiać sport (aktywność fizyczna), Twój rytm dobowy był regularna, Twoja dieta bywa wolna od alkoholu i używek (zabijają szare komórki). - Uczyć się w odpowiednich warunkach.
Warunki jakie stworzysz do nauki mają ogromny wpływ na rezultaty jakie uzyskasz. Zdecydowanie mniejsze zmęczenie wygenerujesz wtedy, gdy: miejsce nauki będzie przytulne, pokój zostanie wywietrzony, biurko przy którym siedzisz będzie czyste. - Uczyć się w tzw. sesjach
Czy wiesz czemu lekcja w szkole trwa 45 minut? To czas, który został obliczony i uśredniony – uznaje się go za pozwalający na najefektywniejsze przyswajanie wiedzy. Dlatego siedząc w domu – zastosuj się do niego. Siedząc kilka godzin, nasza wydajność spada. Ucz się w sesjach po 45 minut lub krótszych (w zależności od Twoich predyspozycji). - Przerwy od nauki
Czas poświęcony na naukę powinien być możliwie wypełniony innymi zadaniami. Jeśli masz wiele innych zadań na dany dzień – rozdziel czas w taki sposób, aby nasz umysł nie musiał pracować na najwyższych obrotach przez zbyt długi okres czasu. - Planuj naukę
Nic nie pomoże Ci tak w efektywnej nauce jak dobry plan. Ustalaj założenia i podchodź do nauki zadaniowo. - Pracuj nad koncentracją
Umiejętność koncentrowania uwagi jest niezwykle ważna. Staraj się skupiać tylko na jednym – pozwoli Ci to eliminować inne czynniki, które osłabią efektywność nauki i spowodują stres. - Relaksuj się
Pozwalaj odpoczywać organizmowi w takich warunkach w jakich tylko tego chce. Relaks jest kluczowy – pozwala szybko odzyskać siły mentalne, wyeliminować zmęczenia i załagodzić czynniki stresogenne.