Kategorie
Życie

Skuteczna nauka bez stresu i zmęczenia. Czy to możliwe?

Powiedzenie „człowiek uczy się przez całe życie” ma w sobie mnóstwo prawdy. Wszak, nie trzeba chodzić do szkoły by podejmować naukę. Uczymy się na kursach, w pracy i w życiu codziennym. Wszystko co dla nas nowe – wymaga mniejszej lub większej nauki.

Niestety, nauka bardzo często kojarzy się nam ze zmęczeniem i stresem. Uwarunkowane jest to przez fakt, że w przeszłości była dla nas przymusem. Musieliśmy się uczyć, by zdobyć wiedzę niezbędną do promocji do kolejnej klasy. Tym samym, nasza motywacja do nauki miała charakter lękowy.

Motywacja lękowa, a nauka

Motywacja lękowa czyli zdolność do podejmowania działania wynikająca ze strachu. Jest najgorszym możliwym rodzajem motywacji, gdyż bardzo szybko można ją wygasić. Powoduje stres i zmęczenie.

Dlatego też, jeśli chcemy się uczyć i nie odczuwać negatywnych czynników, musimy bezwzględnie zadbać o to, by zdolność do działania nie była uwarunkowana przez jakiekolwiek restrykcje i wymagania. Motywacja musi przychodzić z zewnątrz (np. nagrody) lub wewnątrz (naturalna chęć do posiadania większej wiedzy).

W przypadku takiej motywacji, warto korzystać z naturalnych suplementów ograniczających stres i poprawiających nastrój. Doskonałym przykładem takiego produktu jest Restilen (https://restilen.pl).

Jak uczyć się bez stresu i zmęczenia?

Temat nauki wraca do nas przez całe życie. Czy to na studiach, czy w pracy – nie ma żadnej różnicy. Często odczuwamy jej trudy – pojawia się zmęczenie, senność i stres. Co zrobić, aby nie było to tak trudne wyzwanie.

 1. Zdrowy styl życia.
  Absolutnie kluczowym elementem pozwalającym na realizacje efektywnej nauki jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Musisz bezwzględnie zadbać o to aby: zdrowo się odżywiać, codziennie uprawiać sport (aktywność fizyczna), Twój rytm dobowy był regularna, Twoja dieta bywa wolna od alkoholu i używek (zabijają szare komórki).
 2. Uczyć się w odpowiednich warunkach.
  Warunki jakie stworzysz do nauki mają ogromny wpływ na rezultaty jakie uzyskasz. Zdecydowanie mniejsze zmęczenie wygenerujesz wtedy, gdy: miejsce nauki będzie przytulne, pokój zostanie wywietrzony, biurko przy którym siedzisz będzie czyste.
 3. Uczyć się w tzw. sesjach
  Czy wiesz czemu lekcja w szkole trwa 45 minut? To czas, który został obliczony i uśredniony – uznaje się go za pozwalający na najefektywniejsze przyswajanie wiedzy. Dlatego siedząc w domu – zastosuj się do niego. Siedząc kilka godzin, nasza wydajność spada. Ucz się w sesjach po 45 minut lub krótszych (w zależności od Twoich predyspozycji).
 4. Przerwy od nauki
  Czas poświęcony na naukę powinien być możliwie wypełniony innymi zadaniami. Jeśli masz wiele innych zadań na dany dzień – rozdziel czas w taki sposób, aby nasz umysł nie musiał pracować na najwyższych obrotach przez zbyt długi okres czasu.
 5. Planuj naukę
  Nic nie pomoże Ci tak w efektywnej nauce jak dobry plan. Ustalaj założenia i podchodź do nauki zadaniowo.
 6. Pracuj nad koncentracją
  Umiejętność koncentrowania uwagi jest niezwykle ważna. Staraj się skupiać tylko na jednym – pozwoli Ci to eliminować inne czynniki, które osłabią efektywność nauki i spowodują stres.
 7. Relaksuj się
  Pozwalaj odpoczywać organizmowi w takich warunkach w jakich tylko tego chce. Relaks jest kluczowy – pozwala szybko odzyskać siły mentalne, wyeliminować zmęczenia i załagodzić czynniki stresogenne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *