Kategorie
Uroda

Trądzik na czole – jak się go pozbyć?

Pojawiające się na twarzy pryszcze kojarzą się przede wszystkim z okresem dojrzewania. Co jednak zrobić, kiedy czas młodzieńczy masz już za sobą, a krostki na czole szpecą twarz? Wypryski mogą być nie tylko defektem estetycznym, ale mogą stanowić sygnał ostrzegawczy świadczący o zaburzeniach wewnętrznych. Szczególnie kiedy niedoskonałości stale pojawiają się na konkretnej partii twarzy, np. w okolicach czoła, może mieć to związek z głębszym problemem związanym z funkcjonowaniem poszczególnych narządów wewnętrznych. Co zatem oznaczają pryszcze na czole?

Pryszcze na czole – skąd ten problem?

Trądzik na czole to częsty problem. Nie dotyka on jedynie nastolatków w okresie dojrzewania, ale coraz częściej skarżą się na tę dolegliwość także dorosłe osoby, po 30. roku życia. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Ustalenie powodów pojawienia się zmian skórnych w okolicach czoła będzie kluczowe dla sprawnego poradzenia sobie z tym problemem. Do najczęstszych przyczyn powstawania trądziku na czole należą:

  • alergia – wymieniana jest jako jeden z głównych powodów powstawania wysypki na czole, często określanej także mianem „kaszki”. Jest to miejscowy odczyn zapalny rozwijający się pod wpływem kontaktu skóry z alergenem.
  • hormony – są odpowiedzialne za trądzik grudkowo-zaskórnikowy. Jest to normalny objaw towarzyszący zmianom zachodzącym w organizmie spowodowanym okresem dojrzewania. Pojawienie się drobnych krostek na czole wywołane jest w tym przypadku rozregulowaną gospodarką hormonalną dojrzewających młodych ludzi. Charakterystyczne dla tego typu trądziku jest pojawienie się zmian w tak zwanej strefie T – oprócz czoła wypryski znajdują się także w okolicach nosa i brody.
  • infekcje – różnego rodzaju krostki na czole bywają charakterystycznym objawem w przebiegu niektórych chorób wirusowych, w tym odry czy ospy wietrznej. Choroby te powodują, iż pojawiają się podskórne grudki w różnych miejscach ciała, w tym także i na czole.
  • słońce – pojawienie się wyprysków na czole bywa również efektem ekspozycji twarzy na działanie promieni słonecznych. Wypryski tego rodzaju pojawiają się zazwyczaj przy pierwszym kontakcie ze słońcem i dość szybko znikają samoczynnie.
  • leki – to kolejna przyczyna pojawienia się krostek na czole. Niektóre kuracje farmakologiczne, które bazują na preparatach posiadających w swoim składzie związki litu (tabletki antykoncepcyjne, leki przeciwpadaczkowe, a także środki steroidowe) mogą być odpowiedzialne na pojawienie się trądziku na czole u osób dorosłych – czyli po 30. i 40. roku życia.
  • niepoprawna praca gruczołów łojowych – czasem dochodzi do niekontrolowanego namnażania się komórek tkanki łącznej, przez nie do końca poznane przyczyny. Skutkuje to pojawieniem sie na twarzy, głównie na czole różnego rodzaju kaszaków, tłuszczaków, włókniaków, czyli podskórnych łagodnych krostek na czole i twarzy. Wówczas jedyną rekomendowaną metodą usunięcia ich z czoła jest wykonanie prostego zabiegu chirurgicznego, wykonywanego ambulatoryjnie (oczywiście po uprzedniej konsultacji ze specjalistą – dermatologiem lub kosmetologiem).
  • potówki – czasem może dojść do powstania tzw. „potówek”. Są to drobne podskórne wypryski powstające w okolicy czoła, w skutek działania potu. Zmianom tym może towarzyszyć świąd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *